TARİHSEL NOTLAR..


Tarihi Yarımadanın tam ortasında bulunan Yere batan Sarnıcı,   gizemli  ve  ihtişamlı yapısıyla   Her yıl yerli ve yabancı Turistlerin ziyaret akınına uğruyor.

Doğu Roma İmparatotluğu’nun en parlak döneminde  Bizans İmparatoru I. Justinianus  tarafından  M.S 542 yılında yapılan Sarnıc, ilk çağlarda  Şehrin  su  ihtiyaçlarını karşılamak adına  yapılmış olup  günümüzde  içerisinde  hala su bulunmasına rağmen,  Tarihi eserler arasın da  ilk sıralarda yer almaktadır..Suyun içerisinde   yükselen  mermer sütunların  ihtişamından dolayı  bugün yerli Halk tarafından  da Yerebatan sarayı olarak  da anılmaktadır.

Toplam da 9800 metrakare gibi devasa bir alana sahip olan Yerebatan Sarnıcı  336 adet mermer sütunuyla  bugün dünyadaki en önemli tarihi noktalardan biri olarak kabul edilmektedir..Sarnıc’ın en önemli özelliklerinden bir tanesi olan  iki adet Medusa başı  heykeli  şaheser  denilebilecek  güzellikte ve  Roma döneminin Heykel sanatının ortaya koyulmuş en güzel simgelerinden bir tanesidir.

Sarnıcı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin son derece ilgilisi çeken Medusa başı heykelleri’nin nereden alınıp buraya getirilidiği günümüzde hala bir soru işaretidir.

Sizde tarihsel yolcuğun keyfine varıp Geçmişin izleriyle tanışmak isterseniz Yerebatan Sarayını mutlaka görmelisiniz..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir